Maria Bulanova


Upcoming performances:
26 June 2024
28 June 2024
30 June 2024
Second soloist

• Prize-winner at the International Vaganova-Prix Ballet Dancers’ Competition (1st prize, St Petersburg, 2016)

Born in St Petersburg. Graduated from the Vaganova Ballet Academy (class of Professor Lyudmila Kovaleva) and joined the Mariinsky Ballet in 2018.

Repertoire includes:
La Sylphide (Effie); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Myrtha); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa,
La Fille du Pharaon (Fisherman’s wife, Almehs); choreography by Marius Petipa reconstructed by Toni Candeloro,
La Bayadère (Gamzatti, D’Jampe, Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
Swan Lake (brides, swans); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
The Sleeping Beauty (Lilac Fairy); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Medora, Trio of Odalisques); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography of Marius Petipa,
Don Quixote (Kitri, Street Dancer); choreography by Alexander Gorsky after motifs of the production by Marius Petipa,
Schéhérazade (Zobeide), The Firebird (The Firebird, the Princess of Great Beauty); choreography by Michel Fokine,
The Fountain of Bakhchisarai (Zarema); choreography by Rostislav Zakharov,
The Nutcracker (Waltz of the Flores, Waltz of the Snowflakes); choreography by Vasily Vainonen,
Spartacus (Aegina); choreography by Leonid Yakobson, 
Jewels (Rubies), Symphony in C (III. Allegro vivace), A Midsummer Night’s Dream (Hippolyta); choreography by George Balanchine,
The Legend of Love (Dance of the Court Dancers); choreography by Yuri Grigorovich,
In the Night; choreography by Jerome Robbins,
Leningrad Symphony (the Girl); choreography by Igor Belsky, 
The Nutcracker (Queen of the Snowflakes); production by Mihail Chemiakin and choreography by Kirill Simonov,
The Little Humpbacked Horse (Mare, Sea Princess), Anna Karenina (Princess Betsy), Cinderella (Female Dance, Dance teachers),
The Bronze Horseman (the Queen of the Ball); choreography by Rostislav Zakharov, Yuri Smekalov,
Paquita (Carducha); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka,
Pulcinella (Prudenza); choreography by Ilya Zhivoi,
Push Comes to Shove; choreography by Twyla Tharp,
The Fairy's Kiss (Fairy I); choreography by Maxim Petrov,
as well as dances in the opera Ruslan and Lyudmila (Dances of Naina’s Charms - Soloist), A life for the Tsar (the Queen of the Ball).

Repertoire also includes:
Swan Lake (pas de deux from the Act II ); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev.

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit